HARYANA VIDHAN SABHA

Home
Haryana Vidhan Sabha MLA
MLA Name Smt. Geeta Bhukkal
Party INC
House 12th
Constituency Name Jhajjar
Constituency Type Reserved
Date of Birth 16/08/1968
Place of Birth at village Matanheil, District Jhajjar
Sex Female
Father Name Shri Rattan Singh Punia
Marital Status Married
Spouse Name Shri Dalbir Singh Bhukkal
Number of Son(s) 2
Number of Daughter(s) 1
Qualification(s) M.A. (Political Science), LL.B., B.Ed., PG Diploma in Personnel Management and Industrial Relations.
Place(s) of Education Chandigarh, Rohtak and Delhi.
Present Profession Social work and politics.
Language(s) Known Hindi, English and Punjabi.
Social Activities Associated with number of voluntary organizations working for the welfare of women and other weaker sections of the society.
Hobbies Social work, gardening, reading etc.
Favourite Past-time Listening music and playing with children.
Sports and Clubs Athletics.
Foreign Travels USA
Office Cabinet Minster, Government of Haryana (Education, Health, Women & Child Development, Social Justice & Empowerment, Welfare of SCs & BCs and Printing & Stationery Minister); Member, All India Congress (I) Committee; Chairperson, Haryana Pradesh Congress (I) Committee (Scheduled Castes Deaprtment); Nominated Member of Commonwealth Parliamentary Association (India Branch) 24.10.2008; Chairperson, Committee on Welafare of Scheduled Castes, Scheduled Tribes and Backward Classes, Haryana Vidhan Sabha (1.04.2008 to 19.08.2009); Member, Committee on Privileges, Haryana Vidhan Sabha (5.04.2005 to 20.08.2009):Member, Rules Committee, Haryana Vidhan Sabha (1.04.2008 to 21.08.2009); Elected Member, Haryana State Building and Other Construction Workers Advisory Committee; Member, State Supervisory Board (PNDT), Haryana (3.05.2006 to 1.07.2008); Member, State Vigilance & Monitoring Committee, Haryana; Member, State Environment & Pollution Control Committee, Haryana (7.06.2006 to 6.06.2008); Ex-Chairperson, Petition Committee of Haryana Vidhan Sabha (13.10.2007 to 31.03.2008); Ex-Member, Estimates Committee of Haryana Vidhan Sabha (21.03.2005 to 31.03.2005); Ex-Organising Secretary, Haryana Pradesh Congress (I) Committee; Ex-General Secretary, Haryana Pradesh Congress (I) Committee (Legal Cell); Ex-Member, Executive Committee, Haryana Pradesh Congress (I) Committee.
Conferences Attended (i) 81st and 82nd Plenary Session of All India Congress Committee held at Bangalore; (ii) AICC High Level training Camp on “Challenges to Secularim” held at Bhopal; (iii) Regional level political training camp “Rajiv Chetna Shivir” held at Patiala; (iv)”Shanti Pad Yatra” from 11.06.2002 to 21.06.2002; (v) Participated in All India Session on “Women Empowerment” organized by AICC at Talkatora Stadium, New Delhi; (vi) Session of All India Congress Committee held at Hyderabad; (vii) Session of All India Congress Committee held at Talkatora Indoor Stadium, New Delhi on 2.11.2010.
Number of Times Elected 2
Years of Election 2005 and 2009.
Favourite Subjects Law and Politics.
Publications (i) “Vikas Ki Dagar” (ii) “Samridhi Aur Vikas Ka Naya Daur” released by Shri Bhupinder Singh Hooda, Hon’ble Chief Minister, Haryana.
Permanent Address (i) VPO Ramgarh Pandwan, Tehsil & District Kaithal (Haryana). (ii) Arya Nagar, Jhajjar (Haryana).
Veg/Non-Veg veg.
Total Votes 136357
Total Votes Polled 81011
Winning Candidate Votes 48806
Nearest Rival Votes 21023
Won By -
Any Other Information (i) Participated in National Republic Day Parade as NSS volunteer representing North Zone, Panjab University in the Year 1988-89; (ii) Actively participated in ‘dharnas’, rallies and other programmes organized by the Congress Party.